Aliflusin 500 mg / 200mg / 4mg, 10 comprimate efervescente
Pret cu TVA inclus
Descriere
Aliflusin 500mg/200mg/4mg, 10 Comprimate Efervescente, Zdrovit
Indicatii:
Aliflusin este un medicament ce contine 3 substante active: paracetamol, cu efect analgezic si antipiretic, maleat de clorfeniramina, care reduce secretia nazala, inhiba senzatia de stranut si lacrimarea ochilor, si acid ascorbic, care acopera deficitul deficitul de vitamina C din organism.
Acest medicament se utilizeaza pe termen scurt pentru tratarea simptomelor de gripa, raceala si stari asemanatoare gripei cum sunt durerea de cap, febra, durerea in gat, in special insotite de secretii nazale, la adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani. Utilizati Aliflusin doar in cazul unei combinatii de simptome de raceala si gripa, cum ar fi daca aveti dureri/febra si va curge nasul.
Daca dupa 3 zile pentru tratarea febrei si 5 zile pentru tratarea durerii (la adolescenti peste 15 ani – 3 zile) nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.
Contraindicatii:
Nu luati Aliflusin:
- Daca sunteti alergic la paracetamol, acid ascorbic sau maleat de clorfeniramina sau la oricare din componentele acestui medicament.
Precautii:
Inainte sa luati Aliflusin, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Sarcina:
Aliflusin nu este recomandat in timpul sarcinii datorita prezentei clorfeniraminei.
Alaptare:
Aliflusin nu este recomandat in timpul alaptarii datorita prezentei clorfeniraminei.
Fertilitate:
Studiile pe animale nu au indicat efecte negative ale paracetamolului, maleatului de clorfeniramina sau acidului ascorbic asura fertilitatii.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Poate aparea o stare de somnolenta, in special la inceputul tratamentului, care afecteaza abilitatile psihice si fizice de conducere a vehiculelor si de folosire a utilajelor. Acest efect poate fi mai mare in cazul in care consumati concomitent alcool, luati medicamente ce contin alcool sau sedative. Se recomanda sa se evite condusul vehiculelor si folosirea utilajelor in timpul utilizarii acestui medicament.
Mod de administrare:
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Folosirea de catre adulti sau adolescenti cu varsta peste 15 ani:
Doza recomandata este de un singur comprimat efervescent (500 mg paracetamol, 200 mg acid ascorbic, 4 mg maleat de clorfeniramina) la nevoie, de pana la 3 ori pe zi, la un interval de cel putin 4 ore intre doze. Doza zilnica maxima de 3 comprimate efervescente (1500 mg paracetamol, 600 mg acid ascorbic si 12 mg maleat de clorfeniramina) nu trebuie depasita intr-un interval de 24 de ore.
Pacientii cu insuficienta renala:
Daca aveti probleme cu rinichii, intervalul intre 2 doze va fi stabilit de medicul dumneavoastra.
Pacientii cu insuficienta hepatica:
Pentru pacientii cu insuficienta hepatica usoara pana la moderata sau sindrom Gilbert, doza trebuie redusa sau intervalele intre doze trebuie prelungite. Doza si intervalul intre 2 doze va fi stabilit de medicul dumneavoastra.
Nu luati acest medicament daca aveti insuficienta hepatica severa (vezi pct. „Nu luati Aliflusin').
Varstnici:
Nu este necesara o ajustare a dozei la varstnicii cu functie renala/hepatica normala.
Utilizarea la copii si adolescenti:
Acest medicament nu trebuie utilizat la copii si adolescenti cu varsta mai mica de 15 ani.
Mod de administrare:
Administrare orala
Granulele efervescente trebuie dizolvate intr-un pahar cu apa calda. A se consuma imediat dupa preparare.
Durata tratamentului:
Acest medicament nu se va folosi mai mult de 3 zile in caz de febra si 5 zile pentru tratarea durerii (adolescentii cu varsta peste 15 ani - 3 zile) fara a cere sfatul medicului. Acest medicament trebuie utilizat la aparitia durerii si febrei. In cazul in care acestea dispar, tratamentul trebuie intrerupt.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acestmedicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Compozitie:
- Substantele active sunt paracetamol, acid ascorbic si maleat de clorfeniramina. Fiecare comprimat efervescent contine 500 mg paracetamol, 200 mg acid ascorbic si 4 mg maleat de clorfeniramina.
- Alte ingrediente sunt: acidul citric, hidrogenocarbonat de sodiu, izomalt (E 953), macrogol 6000, zaharina de sodiu (E 954), aroma de lamaie (Tetrarome Lemon P 0551 987323: maltodextrina de porumb, arome (limonen, beta-pinen, citral, gama-terpinen, linalool), alfa tocoferol (E 307)), stearat de magneziu.
Prezentare:
10 comprimate efervescente
Atentionare:
Cititi cu atentie si in intregime prospectul inainte de a incepe sa utilizati acest medicament deoarece contine informatii importante pentru dumneavoastra.
Documente atasate
- Prospect
- Aliflusin-Jpg
Opinii
Pareri Aliflusin 500 mg / 200mg / 4mg, 10 comprimate efervescente
Spune-ne parerea ta despre acest produs si porneste discutia.
Clientii Farmacom.ro nu au adaugat inca opinii pentru acest produs. Fii primul care adauga o parere, folosind formularul de mai jos.
Aceasta actiune necesita acceptarea cookie-urilor, conform GDPR
Adauga o alerta de pret redus
Produse similare
ACESIL 500 MG, 20 COMPRIMATE, FARMACOM PRODUCTIE
ACESIL 500 mg comprimate Compoziție: Fiecare comprimat conține 500 mg de acid acetilsalicilic. Indicații terapeutice: Ca analgezic şi antipiretic: - combaterea durerilor de intensitate...
ACC 100 MG * 20 PLIC HXL
ACC Junior 100mg, 20 plicuri, Sandoz ACC 100 este un medicament recomandat pentru fluidificarea mucusului in cazul afectiunilor respiratorii insotite de un mucus hipervascos (expectorant)....
ACC 200 MG 20 CPS HXL
Indicatii: ACC capsule fluidifică mucusul vâscos în cazul afecţiunilor tractului respirator: laringită, sinuzită acută şi cronică, otită medie. ACC capsule facilitează tusea şi expectoraţia...
ACC 600 MG * 10 CPR EFF HXL
Indicatii: ACC 600 mg comprimate efervescente este folosit pentru a fluidiza mucusul și pentru a facilita tusea și expectorația în bronșitele induse de răceală la adolescenți cu vârsta peste 14...
ACC 600 MG CPR EFF * 10 PLIC
ACC 600 mg comprimate efervescente este un expectorant si este indicat in terapia mucolitica in cazul afectiunilor acute si cronice ale bronhiilor si plamanilor, cu secretie mucoasa vascoasa....
AFRIN SPRAY NAZAL 0.5 MG/ML * 15 ML BAYER
Afrin decongestionant nazal spray, 0,5 mg/ml, 15 ml, Bayer Indicatii: Afrin este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de congestie nazală cauzată de rinita alergică, răceală și sinuzită....
Alka Seltzer, 324 mg, 10 comprimate efervescente, Bayer
Alka-Seltzer, 324 mg, 10 comprimate efervescente, Bayer Indicatii: Alka-Seltzer este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de cap, dentare, faringiene, menstruale, musculare și...
ALLE GEL * 100 G
Alle gel, 100 g, Fiterman Compozitie 1 gram gel contine diclofenac sodic 10 mg si heparina sodica 500 UI. Contine si levomentol, carbomer (Carbopol 980), dexpantenol, trolamina, etanol 96%,...
AMBROXOL 30 MG * 20 COMPRIMATE GEDEON RICHTER
Ambroxol-Richter contine ca substanta activa clorhidrat de ambroxol si apartine unei clase de medicamente denumite mucolitice (care usureaza eliminarea secretiilor pulmonare). Poate fi utilizat...
AMBROXOL 30 MG * 20 CPR VIM
Ce este Ambroxol Vim Spectrum si pentru ce se utilizeaza Ambroxolul, substanta activa a Ambroxol Vim Spectrum, mareste secretia de mucus din caile respiratorii, faciliteaza expectoratia si...
Ambroxol Sirop, 30 mg /5 ml, 100 ml, Gedeon Richter
Ambroxol-Richter sirop, 30 mg/5 ml, 100 ml, Gedeon Richter Indicatii: Ambroxol-Richter conține ca substanță activă clorhidrat de ambroxol care aparține unei clase de medicamente denumite...
ANGHIROL * 30 CPR BIOFARM
Indicații: Anghirol este utilizat ca adjuvant în: Ca tratament adjuvant în tulburările dispeptice datorate insuficienţei secretorii biliare precum şi pentru stimularea secreţiei şi evacuării...
ANTISPASMIN 40 MG * 20 CPR
Antispasmin, 40 mg, 20 comprimate, Biofarm Indicații: Antispasmin este indicat utilizării la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 6 ani. Antispasmin este un medicament antispastic....
ANTISPASMIN FORTE 80 MG * 20 CPR
Antispasmin Forte, 80 mg, 20 comprimate, Biofarm Indicații: Antispasmin FORTE 80 mg comprimate conţine ca substanţă activă clorhidrat de drotaverină care este un medicament antispastic....
ARNIGEL GEL 7% * 45 G
Indicatii: Arnigel este un medicament homeopatic utilizat în mod tradițional în tratamentul local al traumatologiei benigne în absența plăgilor (echimoze, contuzii, oboseală musculară) la...
ASPACARDIN 39MG/12MG * 30 CPR TERAPIA
Indicatii: Aspacardin face parte din grupa de medicamente numite suplimente minerale, medicamente cu potasiu. Acţionează asupra inimii şi vaselor de sânge fiind utilizat ca terapie adjuvantă la...
ASPAVIM 36.2MG/11.8MG * 50 CPS VIM
Ce este Aspavim si pentru ce se utilizeaza Substantele active ale Aspavim capsule joaca un rol important in diferitele procese metabolice, in functionarea inimii, muschilor si nervilor....
ASPENTER 75 MG * 28 CPR TERAPIA
Indicatii: Aspenter 75 mg acționează prin prevenirea formării cheagurilor de sânge și este utilizat pentru: - reducerea riscului de infarct miocardic la pacienții cu angina pectorală sau cu...
ASPIRIN CARDIO 100 MG * 28 CPR GASTROREZ
Aspirin Cardio, 100 mg, 28 comprimate gastrorezistente, Bayer Indicatii: Aspirin Cardio 100 mg inhibă adeziunea şi agregarea plachetelor din sânge (trombocite) şi în felul acesta previne...
ASPIRINA BAYER 500 MG * 20 DRJ
Aspirin, 500 mg, 20 drajeuri, Bayer Indicatii: Aspirin este utilizat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi/sau durerii de intensitate uşoară până la moderată, cum sunt durerea de cap,...
ASPIRINA C BAYER * 10 CPR EFF
Aspirin Plus C contine acid acetilsalicilic si acid ascorbic ca si substante active si este utilizat la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani pentru tratamentul simptomatic al durerilor de...
ASPIRINA C BAYER * 20 CPR EFF
Aspirin Plus C contine acid acetilsalicilic si acid ascorbic ca si substante active si este utilizat la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani pentru tratamentul simptomatic al durerilor de...
BANEOCIN * 10 GR PULB CUT BCM
Indicatii: Baneocin pulbere cutanată este un medicament antibacterian care se aplică la nivelul pielii. Acesta acţionează prin distrugerea anumitor bacterii care determină afecţiuni ale pielii....
BANEOCIN UNGUENT * 20 GR BCM
Indicatii: Baneocin este un medicament antibacterian care se aplică la nivelul pielii. Acesta acţionează prin distrugerea anumitor bacterii care determină afecţiuni ale pielii. Baneocin...